Понеділок, 29.04.2024, 21:37

Тиждень рідної мови
Щоб любити – треба знати, а щоб проникнути в таку тонку й неосяжну, величну й багатогранну річ, як мова, треба її любити.
 Василь Сухомлинський
Щасливі ми , що народилися і живемо на такій чудовій землі – багатій і мальовничій Україні. Україна! В одному тільки слові бринить музика. Україна – це тихі води, ясні зорі, зелені сади, лани золотої пшениці, а найбільший скарб – мова, яка визнана однією із наймелодійніших . А ще наша мова дуже давня. Без неї неможливо дізнатися про минуле, уявити майбутнє. Без мови неможливо усвідомити себе частиною народу, відчути зв'язок із предками. «Мова – це наша національна ознака, в мові наша культура» (Іван Огієнко). Кожен народ любить і поважає свою рідну мову. Адже «найбільше і найдорожче добро кожного народу – це його мова», яка передається у спадок нашим нащадкам
Завжди у лютневі дні в нашій школі звучить шана рідному слову: одягнені  у вишиванки учні із своїми наставниками, декламація поезій про силу і велич української мови , піднесений настрій і дух рідного слова.
З ініціативи вчителя української мови і літератури  Лісової Зоряни Ігорівни відбувся Тиждень рідної мови, який розпочався урочистою просвітницькою лінійкою.  Звучала шана рідному слову, турбота про плекання і розквіт української мови. Зоряна Ігорівна ознайомила учнів школи із заходами, які будуть проводитися впродовж  Тижня. Закликала  кожного вихованця, щоб взяти активну участь у святкуванні. «Щоб мова повністю відкрилася, маєш бути залюбленим в неї» (Олесь Гончар).
Проводилися цікаві заходи, у яких учні проявляли себе, як справжні знавці мови: конкурс творів «Моє село»( 7- 8 класи),  написання рефератів – «Не цурайтесь рідної мови» (10- 11 класи), виставка – огляд стіннівок «Намистинки культури спілкування» (7- 11 класи). Особливо захоплююче пройшов конкурс декламації віршів про мову «Плекаємо рідне слово» (5- 11 класи). Він підніс національний дух, розширив свідомість, змусив замислитися…Тут слід відзначити авторський вірш «Скажи лиш слово»  Болюбаш Ірини – учениці 11 класу, яка майстерно, артистично донесла до наших сердець усю велич рідної мови. Цікавими для учнів були відеоуроки «Чистота мови – чистота душі». Адже «Слово – зброя. Як усякую зброю, його треба чистити і доглядати».
   Бібліотекарі Гарасимишин О.М. і  Замківська М.М. провели у 5-7 класах  бібліотечні  уроки «У мові вся доля народу» і «Барви рідного слова», на яких  закликали учнів боротися за красу мови, за правильність вимови і чистоту, допомогли оцінити скарби рідної мови, спонукали до  частої зустрічі з найдавнішим порадником – книгою. Адже на сторожі культури мови – словники, граматики, правописи. Наголосили на найголовніших мовних заповідях свідомого громадянина.
На завершальному етапі предметного Тижня під керівництвом учителів – філологів  був проведений цікавий виховний захід «До мови серцем доторкнись»(усний журнал), яким захоплювалися не тільки вчителі , учні , а й батьки і громадськість села. Із літературно – музичною композицією «Мово моя калинова»  звернулися учні 5 класу . Під керівництвом Гонтар Л.І. із щирих дитячих сердець линули поезії про мову, пісні, інсценізації… Далі гортали сторінки усного журналу: «Ми є діти українські» (активна участь учнів 2 класу –  учитель Криховець Г.Я. ), «Наш скарб – рідна мова» (читці – декламатори  учні 6, 9 класів – учитель Чіпак Н.Я.), « З історії виникнення писемності», «Говори правильно» - учні 7, 8, 10 класів.      Організували  цікаву презентацію про рідне слова учні 11 класу разом із наставником Лісовою З.І. Музичне оформлення – Третяк О.О.
Завершальним етапом у святкуванні Тижня рідної мови була чудова українська кухня, яку готували вихованці НВК із своїми наставниками. Різномаїття кухні радувало всіх: пампушки, борщ, вареники та сало, оладки, грибна юшка… Про традиційну українську кухню нам захоплююче розповіла Чепак М.Р.(учитель трудового навчання)  і поділилася рецептом приготування улюблених страв.
Учителем української мови і літератури Лісовою З.І. були підведені підсумки предметного тижня. За активну участь учні були нагороджені грамотами.
Голова ММО
Лісова З.І.